Zdrowie 12 października 2018 admin No comments

Chondromalacja rzepki.

Chondromalacja rzepki jest to schorzenie tkanki chrzęstnej; jej rozpulchnienie a ponadto powstawanie się w niej rozmaitych ubytków. Wystawione na tę chorobę są głównie młode osoby od 17 r.ż do dwudziestu paru lat. Sporadycznie diagnozuje się ją u małych dzieci. Chondromalacja rzepki występuje w stawie rzepkowo-udowym i dotyczy chrząstki rzepki, która okala kość od strony wewnętrznej. Ze względu na to, że rzepka jest pod tzw. ścięgnem mięśnia czworogłowego uda, właściwie każde napięcie tego właśnie sprawia ruch rzepki. Stąd również u osób cierpiących na to schorzenie dźwięk chrupania przy wchodzeniu po schodach.

Stan zapalny, który jest 1wszym etapem, jaki nabiera siły przy chondromalacji, jak wiadomo nie lubi ruchu. Poprzez to również ból, który pojawia się w okolicy rzepki podczas wykonywaniu czynności, które zasygnalizowałem, może stanowić 1-wszy sygnał o tym, że struktura tkanki chrzęstnej rzepki nie jest niestety w dobrym stanie. W miarę upływu czasu obecny tam stan zapalny sprawi rozmiękanie chrząstki a dosłownie jej wycieranie. Etap zaawansowany to już zwyrodnienie w stawie rzepkowo-udowym, a także widoczne ograniczenie zakresu poruszania się rzepki. 1wszym objawem tej dolegliwości częstokroć może być ból przodu kolana a także dźwięk trzeszczenia w trakcie wykonywania wszelkich czynności dnia codziennego, o którym już napomknęłam, takich jak np. wchodzenie po schodach. Można także zaobserwować obrzęk po przepracowaniu kolana. W niektórych wypadkach problem ustępuje po dłuższym odpoczynku, nie znaczy to jednakże, że można go lekceważyć.

Absolutnie zawsze, gdy coś w funkcjonowaniu własnego układu ruchu nas zaniepokoi, należy natychmiast zgłosić się do rodzinnego lekarza, bądź do specjalisty ortopedy. Przyczyną tej dolegliwości może częstokroć być upadek bezpośrednio na rzepkę, zwyczajne uderzenie się w nią z większą siłą niemniej jednak też koślawość kolan czy też źle zrobiony trening. Leczenie tej dolegliwości polega głównie na farmakoterapii oraz dostosowanym w sposób indywidualny programie fizjoterapii. Trzeba również zwrócić uwagę na zrzucenie paru zbędnych kilogramów, jeżeli jest taka konieczność.

USZKODZENIE ŁĄKOTKI
Jeżeli przyjrzymy się stawom kolanowym będziemy mogli zauważyć, iż nie wykonują one zbyt wielu ruchów. Zginanie, prostowanie, ruch obrotowy. Tyle. Albo zupełnie inaczej. Aż tyle bo, zwłaszcza jeśli rozchodzi się o uginanie a także prostowanie, ruchy te wykonuje się w zasadzie ciągle. Kiedy chodzimy, biegamy, kucamy… Taki staw kolanowy naprawdę nie ma łatwo. Łąkotki, choć są niebywale elastycznymi oraz odpornymi na częste przygniatanie tkankami, absolutnie nie są niezniszczalne, ponieważ absolutnie żadna nasza tkanka taka właśnie nie jest. Łąkotki, z powodu swojego położenia między udową kością a kością piszczelową mają za zadanie między innymi amortyzować wstrząsy np. w trakcie biegania, stabilizują nasz staw kolanowy, i przesuwają ciężar ze stawów położonych wyżej na stawy, które są umiejscowione niżej.

Do ich uszkodzenia dochodzi bardzo często podczas czynności fizycznych, przykładowo jazdy na snowboardzie czy gry w piłkę nożną. Uszkodzenie łąkotki może być także wywołane zwyczajnym przysiadem lub nałożeniem się mikro urazów, które powstawały od jakiegoś czasu. Nagły ból kolana po stronie środkowej lub bocznej, który nasila się podczas wysiłku albo zaraz po, często może dawać dowód na pęknięcie jednej z łąkotek. Ruch w stawie kolanowym jest wówczas znacznie zmniejszony a po pewnym czasie zauważymy obrzęk. Zwykłym zjawiskiem przy pękniętej łąkotce jest również zauważenie trzasków w stawie oraz wrażenie jego chwiejności.

Typ takiego uszkodzenia ortopeda diagnozuje w trakcie badania USG stawu kolanowego lub rezonansu magnetycznego. Jeśli obszar pęknięcia nie przekracza pięć mm. wówczas wystarcza leczenie nieinwazyjne: unikanie obciążeń stawu a także wypoczynek. Faza gojenia trwa zazwyczaj parę tygodni. Jeżeli pęknięcie jest bardziej zaawansowane, ortopeda przepisze operacyjne leczenie, które w każdym wypadku jest bardziej opłacalne, ponieważ mamy większą pewność, iż ponownie do urazu nie dojdzie tak łatwo, co może się zdarzyć po zastosowaniu tylko leczenia zachowawczego. Po kilku tygodniach należy rozpocząć fizjoterapię, która pozwoli szybciej wrócić do stanu sprzed pęknięcia łąkotki.

Dobrze dopasowany program fizjoterapii może zdziałać cuda, jeśli rozchodzi się o powrót do dawnej formy. Dwa typy uszkodzeń stawu kolanowego. Dwie postaci kłopotu, którym jest niemożność stawu kolanowego do normalnego funkcjonowania w życiu codziennym. Właściwie każdy z nich identycznie może efektywnie utrudnić zwykłe , do których zalicza się niewątpliwie chodzenie. Nie podlega wątpliwości, iż kolano to 1 z najważniejszych części ciała każdego z nas. Niewątpliwie warto zadbać o to, aby uczynić go sprawnym na jak najdłużej, ze względu na to zachęcam, żeby do doktora pójść, od razu gdy tylko coś nas zmartwi, ażeby nie było za późno.

Zobacz: chondromalacja rzepki